Gündem Çocuk kapatılmasaydı yurtlardaki güvenliği araştıracaktı

09:13

ANKARA - Aladağ'da tarikata bağlı öğrenci yurdunda yaşanan katliam Türkiye'de ilk örneği oluşturmuyor. Konya'da, Diyarbakır'da ve birçok yerde denetimsiz açılan bu yurtlar sonucu çok sayıda çocuk yaşamını yitirdi. En son çıkartılan KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği'nin projelerinden biri de, okul ve yurtlarda fiziksel güvenliği araştırmaktı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılar tarikatına ait yurtta çıkan yangın sonucu 12 kız çocuğu ile bir yurt görevlisi yaşamını yitirdi. Yangın sırasında yurdun yangın merdivenleri çocukların 'kaçmaması' için kilitlenirken, yine ihmaller silsilesiyle bir katliam yaşandı.

Çocuk alanında çalışan dernekler, çocukların bu yurtlarda her türlü istismara maruz kaldığı defalarca dile getirmişti. Ensar Vakfı gibi çocuklara yönelik cinsel istismarla gündeme gelen vakıflar OHAL sürecinde kapatılmazken, çocuğun yararı için çalışan Gündem Çocuk Derneği projelerine en çok ihtiyaç duyulan bu süreçte hukuksuzca kapatıldı.

Gündem Çocuk yurtları araştıracaktı

En son çıkartılan KHK'lerle kapatılan Gündem Çocuk Derneği'nin projelerinden biri de, "Okullarda ve Yurtlarda Fiziksel Güvenlik.” Projeyle, hiçbir çocuğun okulda fiziksel güvenlik eksikliğinden kaynaklı bir sebeple yaşamını yitirmediği bir Türkiye için," Okullarda Fiziksel Güvenlik‬ Projesi" ile çocukların eğitim ortamı ve yakın çevrelerinde, fiziksel çevreyi oluşturan yapılar ve donanımları nedeni ile maddi ve manevi bütünlüklerinin zarar görmesinin, bedensel ve psikolojik yaralanmalarının ve en önemlisi yaşamlarını kaybetmelerinin önüne geçilmesi amaçlanıyordu.

Gündem Çocuk’un hatırlattıkları

Gündem Çocuk’a dayanan verilere göre, hukuksuz ve denetimsiz bir şekilde belirli cemaatlere verilen izinler sonucu 2008'de Konya'da kuran kursu yurdunun çökmesi sonucu 17 çocuk ölmüş 29'u ise yaralanmıştı. Yine aynı şekilde 2015'te Diyarbakır'da Kuran kursunun yanması sonucu 6 çocuk ölmüş 3 çocuk da yaralanmıştı. Yine aynı cemaate ait Boğaziçi yurdunda gaz sıkışması sebebiyle patlama olmuş, yaşanan bu faciada 17 kız öğrenci yaşamını yitirmiş, 29 öğrenci ise ağır yaralanmıştı.

12 Mayıs 2010'da 6 yaşındaki Efe Boz İstanbul Maltepe Dumlupınar İlköğretim Okulu'nda tuvalette lavabonun düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Yunus Eser ise işitme engelliler okulunda elektriğe kapılarak hayatını kaybetmiş, Yunus hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü, "Yaşasa bile ailesine katkısı olmazdı" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Türkiye'deki okullarda ve yurtlarda bunlar yaşanırken, hükümetten çocuğun yararına dair tek bir adım bile atılmadı.