DBP MYK: Mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz

15:09

AMED - DBP MYK toplantı sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, “AKP’nin çağ dışı uygulamalarına karşı örgütsel sürekliğimizi koruyacağız, demokratik mücadelemizi tüm kararlığımızla sürdüreceğiz” denildi.

DBP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) 31 Kasım’da Genel Merkezinde yaptığı toplantı sonuç bildirgesini açıkladı. “AKP’nin çağ dışı uygulamalarına karşı örgütsel sürekliğimizi koruyacağız, demokratik mücadelemizi tüm kararlığımızla sürdüreceğiz” denilen sonuç bildirgesinde, AKP’nin Kürt sorununa yaklaşımda, Umumi Müfettiş zihniyeti, Takrir-i Sükûn Kanunu ve Şark Islahat uygulamasının adeta yeni bir versiyonunu devreye soktuğu kaydedildi.

‘Hukuksuzluğu devlet öğretisi yaptılar’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kürtleri ve Kürt siyasetini kastederek “Onlara devleti öğreteceğiz” sözünün hatırlatıldığı bildirgede, “Hukuksuzluğun her türlüsünü bir devlet öğretisi olarak dereye sokmuş bulunmaktadırlar. Bir zamanlar 12 Eylül generalleri de toplum üzerinden Kürtler üzerinden yaptıkları hukuk ve insanlık dışı uygulamalarla övünmek ve baskı kat sayısını artmak istediklerine bildirilerin de “Tarihe bakın “ diyorlardı. Endişeleri olmasın Kürt halkının hafızasında bahsettikleri devlet öğretisi de ve geçmiş tarihi uygulamalarda canlı biçimde varlığını korumaktadır. Hafızalarda yer edinen bir başka gerçek daha var o da Kürt halkı zulme karşı geçmişte boyun eğmedi bugün de buyun eğmeyecekler, Türkiye’nin eşit ve özgür vatandaşları konumuna varana kadar demokratik mücadelelerini sürdüreceklerdir. Üzerimizde baskı düzeyi neye varırsa varsın boyun eğmeyeceğiz. Türkiye’nin temel sorunları ve Kürt sorunun çözümünde barışçıl demokratik siyasette ısrar edeceğiz” denildi.