Dilan Dirayet Taşdemir: Faşizme boyun eğmeyeceğiz

13:35

ANKARA - Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi ardından yaşanan hukuksuz uygulamalara dikkat çeken HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, "Sizler bilin ki yarın da onlarca Selahattin Demirtaş, onlarca Figen Yüksekdağ bu kürsülerde oturacak ama sizler burada yer almayacaksınız. Sizler de öncekiler gibi tarihin kara lekesinde, tarihin çöp sepetinde yerinizi alacaksınız. Bizler faşizme boyun eğmeyeceğiz ve faşizm yenilişini izleyeceğiz!"ifadelerinde bulundu.

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimi ardından yaşanan siyasal sürece dikkat çekti. Konuşmasında, "Tutuklu milletvekillerimizle görüşmemiz neden engelleniyor?" sorusunu soran Dilan, "4 Kasım'da bir darbeyle eş genel başkanlarımız, belediye eş başkanlarımız ve 10 milletvekili arkadaşımız rehin alınarak cezaevine götürüldü. Grup Başkanvekilimiz ile birlikte Kandıra Cezaevi'ne gidip arkadaşlarımızı ziyaret etmek istedik. Ama maalesef yolda araçlarımızın önü kesildi, durdurulduk ve cezaevine gidemeyeceğimiz söylendi. Yetkililer ellerinde yazılı bir belge olmadan cezaevine gidişimizi engellemeye çalıştılar. Resmi bir belge yok, mantıklı bir açıklama yok, sadece valinin şifahen talimatı var. Bu vali hangi yasaya, hangi hukuka, hangi yetkiye dayanarak 5 milletvekilini cezaevine almıyor? Bu ne hadsizliktir, bu ne kendini bilmezliktir" dedi.

'Haklarımızı hangi hukuka dayanarak gasp ediyorsunuz?'

"Vali Adalet Bakanı'ndan talimat almıyorsa paralel bir yapıdan mı talimat alıyor yine?" sorusunu da yönelten Dilan, sözlerine şöyle devam etti: "Meclis çatısı altında 4 tane siyasi parti var. Bu Meclis'te 3 tane siyasi partinin milletvekilleri canları istediği zaman istediği yerde istediği kişiyle görüşebiliyor. Peki, bizler neden görüşemiyoruz? Bizler neden bu ziyaretleri gerçekleştiremiyoruz? Sizler neden bunu engelliyorsunuz? Bu haklarımızı hangi hukuka dayanarak gasp ediyorsunuz? Adalet Bakanı diyor ki, 'Cezaevlerini ziyaret etmenizin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz kişiyle görüşebilirsiniz.' Peki öyleyse Kandıra Cezaevi'ne gidişimiz neden engellenmek istendi? Vali sizden talimat almıyor mu? Yoksa vali farklı bir paralel yapıdan mı talimat alıyor? Algı yönetmeyin, katakulli çevirmeyin ve simülasyon yapmayın artık!"

'Hukuk size de lazım olacak'

"Daha çok değil altı ay önce Cizre'ye, Sur'a gittiğimizde karşımıza dikilenler diyorlardı ki: 'Biz suç işliyoruz. Evet, biliyoruz. İşlemeye de devam edeceğiz. Biz kimseden talimat almayız. Kimseyi tanımayız.' Bunu söyleyenler bugün cezaevlerinde en fazla adalet diyen, hukuk diyen kişilerdir" sözlerini dile getiren Dilan, "Evet, bu onların hakkıydı, hukuka inandığımız için, demokrasiye inandığımız için, onlar için de hukuk dedik. Hukuk size de lazım olacak. Hiç olmazsa bir kırıntı bırakın ki o kırıntı sizi savunabilsin" şeklinde konuştu.

'Faşizmin yenilişini izleyeceğiz'

Yaşanan zulüm karşısında boyun eğmediklerini, eğmeyeceklerinin altını çizen Dilan, geri adım da atmayacaklarını kaydetti. Dilan, son olarak şunları belirtti: "Geri adım atmayacağımızın en somut, en gerçek örneği 74 yaşında 3 kez tutuklanan Ahmet Türk’tür. Ahmet Türk'ü 1994'te bu kürsülerde otururken onu cezaevine gönderenler bugün burada oturmuyor. Ahmet Türk tutuklandığı zaman bizler çocuktuk, bu kürsüde oturan birçok arkadaşım da çocuktu. Ahmet Türk'ün onurlu mücadelesi, Gültan Kışanak'ın verdiği onurlu mücadelenin ardılları olarak onlarca Ahmet Türk, onlarca Gültan Kışanak olarak bugün bu kürsülerde oturuyoruz. Sizler bilin ki yarın da onlarca Selahattin Demirtaş, onlarca Figen Yüksekdağ bu kürsülerde oturacak ama sizler burada yer almayacaksınız. Sizler de öncekiler gibi tarihin kara lekesinde, tarihin çöp sepetinde yerinizi alacaksınız. Bizler faşizme boyun eğmeyeceğiz ve faşizm yenilişini izleyeceğiz!"