ŞİDDET ÇETELESİ Yazdır Kaydet

Ağustos'ta 22 kadın erkekler tarafından katledildi

Şiddet Çetelesi
Eylül 04 / 2015


 
JINHA
 
HABER MERKEZİ - Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Ağustos ayında 22 kadını katletti. 20 kadın ve kız çocuğu cinsel saldırıya maruz kaldı. 20 kadına zorla fuhuş yaptırılırken, 37 kadın yaralandı, 6 kadın ve kız çocuğu tacize maruz kaldı. Kadınların yarısından fazlası tanıdığı erkekler tarafından katledildi. 
 
bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Ağustos ayında 22 kadını katletti. 20 kadın ve kız çocuğu cinsel saldırıya maruz kaldı. 20 kadına zorla fuhuş yaptırılırken, 37 kadın yaralandı, 6 kadın ve kız çocuğu tacize maruz kaldı. 2015’in ilk sekiz ayında erkekler 182 kadın öldürdü, 90 kadına tecavüz etti, 142 kadını fuhşa zorladı, 266 kadını yaraladı, 161 kadını taciz etti.
 
Kadınların çoğunu tanıdığı erkekler katletti
 
Erkekler Ağustos’ta 22 kadın katletti. Bu kadınlardan ikisi, erkeklerin eşlerini  öldürmelerine engel olmaya çalışırken katledildi. Bir kadın ise tecavüze direndiği için balyozla darp edilerek katledildi Bir kadın çıkarttığı uzaklaştırma kararına rağmen katledildi. Diyarbakır’da iki kadın cinayet sonucu katledildi ancak failler belirlenemedi. Konya’da evlendirildiği eşinden şiddet gören 16 yaşındaki bir kız çocuğunun intihar ettiği öne sürüldü. Kocaeli’de ise bir başka kadın evinde şüpheli bir şekilde ölü bulundu.
 
Kadınların yüzde 54,5’ini tandığı erkekler katletti. İki kadın akrabaları, biri arkadaşının eşi, biri kimliği bilinmeyen erkekler, biri damadı, biri eski nişanlısı, biri eski sevgilisi, biri birlikte çalıştığı kişi, biri kardeşi, biri kayınpederi, sekizi eşi,biri nişanlısı, biri oğlu, biri sevgilisi, biri tanıdığı bir erkek tarafından katledildi. Katliamların yüzde 59’u ateşli silahlarla işlendi: Sekiz kadın tabancayla, dördü pompalı tüfek, biri av tüfeği, yedisi bıçak, ikisi sert cisimle darp edilerek katledildi. 
 
Kadın katillerinden 5'i intihar etti
 
Kadın katillerinden 5’i intihar etti, Ağustos’ta kadın katillerinin yaşları 17 ila 69, kadınların yaşları 18 ila 77 arasında değişti. Kadın katlinin yaşandığı iller Adana, Ankara (2), Antalya, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır (3), Erzurum, Eskişehir, Giresun, İstanbul (2), İzmir, Kırşehir, Kocaeli, Manisa, Muğla, Samsun, Sivas ve Urfa.
 
20 kadın tecavüz saldırısına maruz kaldı
 
Erkekler Ağustos’ta 20 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu, 20 kadına zorla fuhuş yaptırdı. Tecavüze maruz kalan 20 kadından ikisi Suriyeli sığınmacı, biri engelli, ikisi turist kadınlardı. Kadınların yüzde 75’i tanıdıkları erkeklerin tecavüz saldırısına maruz kaldı. Bir erkek, eski eşinin ev arkadaşına tecavüz etti ve saldırı anını eski eşine telefon açarak dinletti. Tecavüz saldırılarının yüzde 15’inde, tecavüzcüler kadınları ateşli silah ve/veya kesici aletlerle tehdit etti.
 
Erkekler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı
 
Olayların yüzde 15’inde saldırgan erkekler  ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı; yüzde 35’i tutuklandı; diğer tecavüz olaylarında saldırganlarla ilgili yasal süreç haberlerde yer almadı. Kadınların biri arkadaşının babası, biri arkadaşının eski eşi, biri arkadaşının nişanlısı, biri babası, biri eski eşi, ikisi sosyal medyadan tanıştıkları erkekler, biri işyerinden tanıdığı, biri kayınbiraderi, biri komşusu, biri sevgilisi, biri şoför, üçü tanıdığı-arkadaşı olan erkekler, tanımadığı erkekler tarafından tecavüz saldırısına maruz kaladı.  Tecavüz saldırıları  Adana (3), Antalya (2), Aydın, Bolu, Bursa (2), İstanbul (3), İzmir (4), Manisa ve Samsun'da (3) gerçekleşti. 
 
Erkekler Ağustos’ta 37 kadını yaraladı.
 
İki kadın boşanmak istediği için ağır yaralandı. Eşi  tarafından bıçakla ağır yaralanan bir başka kadın Suriyeli bir sığınmacıydı. Bir kadın ise daha önce sığınmaevinde kalmasına ve defalarca şikayette bulunmasına rağmen eşi tarafından bıçakla ağır yaralandı. Kızı üniversiteye gitmek istediği için evdeki dört kadını ağır şekilde darp eden ve "Okuyacağına IŞİD'e katıl" diyen bir erkek serbest bırakılırken, şikayetçi olan kadınlara da koruma verilmedi. Kadınların yüzde 46’sı partnerlerinden, yüzde 24’ü erkek akrabalarından şiddet gördü: 16 kadını eşi, üçünü eski eşi, birini sevgilisi, dördünü çeşitli akrabaları, üçünü babaları, ikisini arkadaşları, birini kardeşi, birini kardeşinin evlendiği kadının ailesi, birini kayınpederi, birini kızının eski nişanlısı, birini kızının eski sevgilisi, birini komşusu, birini müşterisi, birini sevgilisi, birini tanımadığı bir erkek yaraladı. Ağustos’ta erkek şiddeti vakalarının yüzde 27’si bıçakla, yüzde 13,5’i ateşli silahlarla gerçekleşti: 21 kadın darp edildi, 10 kadın bıçaklandı, beş kadın tabancayla yaralandı, bir kadın boğazı sıkılarak şiddete maruz kaldı.
 
Ağustos’ta şiddet uygulayan erkeklerin yaşları 30 ila 75, şiddete maruz kalan kadınların yaşları 17 ila 45 arasında değişti.
 
Şiddet-yaralama vakalarının yaşandığı iller Adana, Afyon, Aksaray (5), Antep, Bolu (2), Çorum, Diyarbakır (5), Edirne, Erzurum, Eskişehir, İzmir (2), Kocaeli (4), Konya, Kütahya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun (2), Trabzon (3) ve Zonguldak (2).
 
Taciz
 
Ağustos’ta 6 kadın ve kız çocuğuna yönelik taciz vakaları basına yansıdı. Tacizcilerin yüzde 66’sı kadınların/kız çocuklarının tanımadıkları erkeklerdi. Altı taciz vakasının beşi fiziksel olarak cinsel taciz, biri ise tehdit şeklinde gerçekleşti. Üç kadın sokakta, bir kadın evinde, bir kız çocuğu apartman girişinde tacize uğradı. Bir erkek ise cezaevinden yazdığı "okunmuştur" damgalı mektupta eski eşini öldürmekle tehdit etti.
Ağustos’ta tacizcilerin yaşları 27 ila 35, tacize maruz kalanların yaşları 12 ila 51 arasında değişti. Taciz vakalarının yaşandığı iller Nevşehir (3), Manisa, Tekirdağ ve Niğde.
 
Bölgelere göre
 
Ağustos’ta toplam 105 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı. Erkek şiddeti vakalarının yüzde 32’si Marmara, yüzde 15’i İç Anadolu, uüzde 15’i Ege, yüzde 15’i Karadeniz, yüzde 10,5’i Akdeniz, uüzde 9,5’i Güneydoğu Anadolu, yüzde 2’si Doğu Anadolu’da yaşandı.
 
(gc)