‘Yüzlerce çocuk devletin ihmalleri sonucu yaşamını yitirdi’

16:26

RIHA- Adana’daki yurt yangınına ilişkin yapılan açıklamada konuşan İHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı Atilla Yazar, “2 yılda yüzlerce çocuk savaş ve devletin ihmalleri sonucu yaşamını yitirdi” dedi.

İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi (İHD), Adana Aladağ ilçesindeki kız yurdunda yaşanan yangına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı Atilla Yazar, devlet politikalarının yüzlerce çocuğun ölümüne neden olduğunu söyledi. Devlet yurtlarında yaşanan sorunlara dikkat çeken Atilla şöyle devam etti: “Aladağ’da 11 kız çocuğu 12 kişi yaşamını yitirdi. Bu şekilde olaylar çok sıklıkla yaşanıyor belki her seferinde ölüm olmuyor fakat önlemlerin yetersiz olduğunu bilmiyoruz. Önlemlerin arttırılmasına yönelik bir çabanın olmadığını da biliyoruz. Ayrıca anayasada da uluslararası antlaşmalarda da ilkokul çağındaki çocukların bu minvaldeki cemaat yurtlarına gönderilmesi yasak olmasına rağmen devlet kendi yükümlüğünü yerine getirmiyor. Bu nedenle çocuklar taciz ve şiddetle karşı karşıya kalıyor.”

Atilla son olarak 2 yıldır yaşanan çatışma ortamından kaynaklı yüzlerce çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, iktidarın muhaliflerin sesine kulak vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.